Przyprawy towarzyszyły ludziom od najdawniejszych czasów. Kiedyś były bardzo cenionym towarem przetargowym. W późniejszych czasach wykorzystywane były głównie do potraw w celu nadania im charakterystycznego smaku i aromatu. Jedną z najstarszych przypraw, która do dziś gości w naszych domach jest pieprz. Ta roślina posiada cenną substancję - piperynę, która nie tylko odpowiada za ostry smak pieprzu, ale jak wykazały badania - znacznie poprawia biodostępność wielu substancji.
Pieprz (łac. Piper L.) pochodzi z półwyspu Indyjskiego i znany był już w starożytności. Istnienie wiele odmian pieprzu: czarny, biały, zielony, czerwony czy długi. Możemy również spotkać pieprz kolorowy, który jest mieszanką różnych odmian (rys.1).
Rys.1 Pieprz kolorowy - mieszanka różnych odmian pieprzu.
Rośliny z rodziny pieprzowatych zawierają alkaloid zwany piperyną. To dzięki niemu pieprz ma charakterystyczny ostry smak. Piperyna należy do związków organicznych (rys.2) i została odkryta przez Hansa Christiana Ørsted’a w 1819, który wyizolował ją z ...Tekst zawiera 632 wyrazów. Będziesz go czytać 3 minuy i 9 sekund.
Publiakacja tylko dla naszych czytelników
Dołącz do czytelników
Uzyskaj dostęp do większej liczby publikacji, aktualności dietetycznych, powiadomień.
Logowanie
Autor publikacji
lic. Emilia Sacla
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]