Czy witamina C to panaceum na wszelkie dolegliwości?  

Witamina C to związek, którego większości osób nie trzeba przedstawiać. Od dawien dawna substancja ta podawana jest każdemu, kto skarży się na swego rodzaju dolegliwości związane z osłabieniem organizmu. Za nazwę chemiczną witaminy przyjęto kwas askorbinowy, który w zakresie swojego działania wykazuje o wiele większą aktywność niż ograniczenie się tylko do walki z rinowirusami. Składnik ten zaliczany jest jako jedna z najskuteczniej działających witamin, która sprawdza się doskonale w przypadku działania antyoksydacyjnego.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

Witaminą C w dietoterapii chorób o podłożu sercowo-naczyniowym

To nie wszystko, gdyż w ciągu ostatnich lat zostały przeprowadzone badania określające skuteczność działania witaminy C względem rozwoju chorób powiązanych z układem sercowo-naczyniowym. Badania te zostały przeprowadzone na bardzo obszernej grupie osób, ok. 16 000 pacjentów.

Wyniki badań wykazały, iż na ten moment nie ma jednoznacznych danych, które w sposób oczywisty stwierdzą, że suplement diety jakim jest witamina C ma jakikolwiek wpływ na profil chorób sercowo-naczyniowych. Badania skupiały się również na osobach po przebytym zawale bądź udarach, jak i przed tymi zjawiskami.

Jednakże nie ograniczajmy się do jednej analizy, bowiem dane pochodzące z innych badań wyglądają już korzystniej. Wnioski zostały stwierdzone na podstawie badania, które dotyczyło określonej oraz wąskiej grupy ludzi. Chodzi tutaj o starszych osobników płci męskiej w Stanach Zjednoczonych. Spożywanie przez nich witaminy C w formie suplementu, jak i dostarczanej z naturalnych źródeł przyniosło efekt oczekiwany. Ryzyko zapadnięcia oraz rozwoju chorób sercowo-naczyniowych uległo redukcji.

Podsumowując, można stwierdzić, że obecnie istnieją, mało wiarygodne informacje, które wskazują na korzystny wpływ tej witaminy względem układu sercowo-naczyniowego. Jednakże, coraz więcej osób interesuje się tymi zagadnieniami, co pozwala nam myśleć przyszłościowo. Dietoterapia wydaje się w dzisiejszych czasach doskonałym przykładem kuracji o działaniu prewencyjnym oraz terapeutycznym na różnych obszarach funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Literatura:  

Moser Melissa A., Chun Ock K.: Vitamin C and Hearth Health: A review Based on Findings from Epidemiologic Studies. Int J Mol Sci. 2016 Aug; 17(8): 1328.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
  Autor publikacji

 Damian Grądzki

Damian Grądzki


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Czekolada – klasyfikacja, właściwości oraz skład chemiczny
Czekolada – klasyfikacja, właściwości oraz skład chemiczny
Stężenie i gęstość wybranych roztworów handlowych - Niezbędnik
Stężenie i gęstość wybranych roztworów handlowych - Niezbędnik
Jak opanować uciążliwe przyzwyczajenia żywieniowe?
Jak opanować uciążliwe przyzwyczajenia żywieniowe?
Zalecana długość snu. Nowe wytyczne.
Zalecana długość snu. Nowe wytyczne.
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif