Resweratrol jest polifenolem należącym do flawonoidów. Ma postać dwóch izomerów cis- i trans-, których bardziej aktywną biologicznie jest forma trans- resweratrol. Związek ten znajduje się głównie w czerwonych winogronach, czerwonych winach, orzechach ziemnych, owocach jagodowych: żurawinie, morwie, czarnej porzeczce oraz w kakao i skórce pomidorów.
Resweratrol wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz jak dowodzą liczne doniesienia naukowe, posiada również właściwości kardioprotekcyjne i przeciwnowotworowe. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez australijskich i chińskich naukowców opublikowanych w magazynie „Nutrients” - resweratol może również zapobiegać powikłaniom związanymi z utratą masy kostnej u dzieci po chemioterapii.
Szybkie postępy w dziedzinie onkologii wiązały się z przeprowadzaniem intensywnych chemioterapii, co przyczyniło się do poprawy szybkości leczenia, zwłaszcza u dzieci z ostrymi białaczkami limfoblastycznymi. Jednak jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych spowodowanymi przez chemioterapię jest nieodwracalne szkodliwe działanie na kości. Działanie takie wykazuje również metotreksat (MTX) – antymetabolit powszechnie stosowany w onkologii dziecięcej. W wyniku badań przeprowadzonych na szczurach, zaobserwowano wzrost tendencji do zmniejszenia grubości płytki wzrostu oraz istoty gąbczastej podczas leczenia metotreksatem w porównaniu z grupą kontrolną.
Chcąc zapobiegać tym powikłaniom przeprowadzono badania na szczurach, w których wraz z metotreksatem podawano również resweratrol. Początkowo była to dawka 10 mg/kg, jednak jak się okazało, nie uzyskano oczekiwanych efektów poprawy, a wręcz jeszcze bardziej pogłębił się stan uszkodzonych kości. Badanie zostało powielone, jednak tym razem dawkę resweratrolu zmniejszono do 1mg na kg m.c. Zaobserwowano, że takie stężenie wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniem kości spowodowanym przez metotreksat, który wpływał na znaczne zmniejszenie grubości płytki wzrostu, zmniejszenie objętości kości beleczkowej oraz zwiększenie lepkości szpiku kostnego. Dodatkowo stwierdzono, że resweratrol utrzymuje ekspresję czynników osteogennych i zmniejsza obciążenie szpiku wywołane chemioterapią oraz tłumi ekspresję czynników osteoklastogennych i hamuje powstawanie osteoklastów, a tym samym zapobiega resorpcji kości po chemioterapii.
Jak twierdzą autorzy, konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań w celu poznania optymalnej dawki resweratrolu oraz mechanizmu jego działania, który chroni kości podczas chemioterapii, w których zostałyby użyte modele komórek rakowych.
Alice M. C. Lee, et al. Effects of Resveratrol Supplementation on Methotrexate Chemotherapy – Induced Bone Less. Nutrients 2017, 9(3), 255; doi: 10.3390/nu9030255
Autor publikacji
Marzena Jamroży
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]