Dieta DASH w leczeniu zespółu policystycznych jajników  

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to metaboliczno-endokrynna choroba, która objawia się najczęściej hiperandrogenizmem, nieregularnymi miesiączkami, problemami z zajściem w ciążę, problemami z utrzymaniem masy ciała, zespołem metabolicznym oraz insulinoopornością. Zaburzenie to wciąż jest nieznanego pochodzenia a liczba kobiet, u których jest diagnozowane stale rośnie. Przeprowadzanych jest wiele badań, w celu rozpoznania pochodzenia PCOS oraz tworzenia nowych form terapii. Jedną z takich prób podjęli irańscy badacze oceniając wpływ stosowania diety DASH na stan kobiet cierpiących na PCOS.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich naukowców, którzy odkryli powiązanie między sposobem odżywiania, a wartością ciśnienia tętniczego. Obecnie jest zalecana głównie osobom z nadciśnieniem, jak i również diabetykom, ze względu na regulowanie gospodarki insulinowej.

Badania przeprowadzano na grupie 60 kobiet, które cierpiały na nadwagę lub otyłość, u których stwierdzono zespół policystycznych jajników. Podzielono je na dwie trzydziestoosobowe grupy. Pierwsza z nich miała stosować dietę DASH o obniżonej kaloryczności, opartą na owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, produktach mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, orzechach oraz produktach o zwiększonej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, magnezu, potasu, wapnia i zmniejszonej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i sodu. Druga stanowiła grupę kontrolną. Obie diety składały się w 52-55% z węglowodanów, 16-18% z białek i 30% z tłuszczów. Po 12 tygodniach zaobserwowano korzystny wpływ stosowania diety DASH na wskaźnik BMI, stężenie hormonu antymüllerowskiego (marker dysfunkcji jajników), markery wrażliwości insulinowej, współczynnik wolnych androgenów, stężenia globuliny wiążącej hormony płciowe, tlenku azotu oraz malonylodialdehydu (marker stresu oksydacyjnego).

Dieta DASH może być zatem wskazana nie tylko dla pacjentów borykających się z problemami nadciśnienia czy cukrzycy, ale również przez kobiety z PCOS, ze względu bardzo korzystny wpływ na poprawę parametrów, co może być znaczące w postępowaniu z tą chorobą.

Literatura:  

Foroozanfard i wsp. (2017). The effects of DASH diet on weight loss, anti-Müllerian hormone and metabolic profiles in women with polycystic ovary syndrome: a randomized clinical trial. Clin Endocrinol (Oxf). Mar 18. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28316072

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
  Autor publikacji

 Marzena Jamroży

Marzena Jamroży


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Metabolizm kwasu foliowego a stan zdrowia - metylacja
Metabolizm kwasu foliowego a stan zdrowia - metylacja
Rekomendacje żywieniowe w prewencji zespołu metabolicznego
Rekomendacje żywieniowe w prewencji zespołu metabolicznego
Krótka charakterystyka procesu krystalizacji miodów
Krótka charakterystyka procesu krystalizacji miodów
Charakterystyka ziołomiodów
Charakterystyka ziołomiodów
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2023 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif