Kurkumina to związek zawarty w kłączu ostryżu długiego (Curcuma Longa) charakteryzujący się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Związek ten używany był w medycynie Dalekiego Wschodu już około 4000 lat temu do leczenia dolegliwości żołądkowych, ciężko gojących się ran oraz łagodzenia stanów zapalnych. Kurkumina jest silnym antyoksydantem, porównywalnym z witaminą C i E, dzięki czemu wpływa na zachowanie równowagi oksydacyjnej w organizmie człowieka. Ten prozdrowotny kurkuminoid wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz zwiększenie ilości lipoprotein frakcji HDL we krwi. Dla lepszego przyswajania kurkuminy warto połączyć ją w diecie z pieprzem, bądź olejami roślinnymi.
Kurkumina to związek pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z kłącza ostryżu długiego (Curcuma Longa) zwanego także szafranem indyjskim, ostryżem indyjskim, bądź kurkumą. Ostryż długi należy do rodziny imbirowatych i w szczególności wykorzystywany jest jako barwnik spożywczy (E100) nadający charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor makaronom, musztardom czy serom [15]. Kurkuma jest także składnikiem jednej z mieszanek przyprawowych o nazwie „curry”, która stanowi podstawę kuchni indyjskiej [9].
W skład kłącza ostryżu długiego wchodzą pochodne kwasu ...
Tekst zawiera 1515 wyrazów. Będziesz go czytać 7 minut i 34 sekundy.
Bądż na bieżąco - kup prenumeratę cyfrową
Prenumerata to nieograniczony dostęp do:
pełnych tekstów publikacji naukowych (recenzowanych)
merytorycznych i wiarygonych informacji branżowych.
Autor publikacji
lic. Paula Ćwiek
Dietetyk, studentka kontynuująca naukę na I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Swoją wiedzę pogłębia poprzez udział w konferencjach oraz szkoleniach z zakresu dietetyki. Każdego dnia stara się zarazić innych swoją pasją do gotowania udowadniając, że zdrowe posiłki także mogą być smaczne. [profil autora]