W dzisiejszych czasach wzrasta zainteresowanie naturalnymi sposobami prewencji oraz leczenia chorób. Jednym z nich jest włączenie do diety pacjenta, a także osób z grupy ryzyka, naparów, syropów, owoców oraz suszonych liści morwy białej (Morus alba), którą stosowano już w starożytnych Chinach do leczenia dolegliwości różnego rodzaju. W wielu badaniach udowodniono wielokierunkowe działanie prozdrowotne liści, kory oraz owoców tej rośliny. Działania te obejmują m.in. właściwości: przeciwcukrzycowe, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe.
Morwa biała (Morus alba) to niewielkie drzewo z rodziny Moraceae (morwowate), które swoją nazwę otrzymało ze względu na barwę pąków. Pochodzi ono z krajów azjatyckich, takich jak: Chiny czy Japonia. Drzewo to toleruje różne strefy klimatyczne, dlatego w XI wieku n.e. zostało sprowadzone do Europy, w tym także do Polski około XVII/XIX wieku, gdzie najpopularniejszą odmianą uprawianą w Wielkopolsce jest „Wielkolistna Żółwińska” [8,12].
Lecznicze właściwości morwy białej były popularne na Dalekim Wschodzie już w starożytności. Do ...
Tekst zawiera 808 wyrazów. Będziesz go czytać 4 minuy i 2 sekundy.
Bądż na bieżąco - kup prenumeratę cyfrową
Prenumerata to nieograniczony dostęp do:
pełnych tekstów publikacji naukowych (recenzowanych)
merytorycznych i wiarygonych informacji branżowych.
Autor publikacji
lic. Paula Ćwiek
Dietetyk, studentka kontynuująca naukę na I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Swoją wiedzę pogłębia poprzez udział w konferencjach oraz szkoleniach z zakresu dietetyki. Każdego dnia stara się zarazić innych swoją pasją do gotowania udowadniając, że zdrowe posiłki także mogą być smaczne. [profil autora]