Piąty smak to umami  

Już w okresie dzieciństwa uczymy się rozpoznawać cztery smaki: słodki, słony, kwaśny, gorzki. Jednak czy nauczono nas rozpoznawać wszystkie smaki?

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

   

   Preferencje smakowe zmieniają się z wiekiem, odkrywamy nowe kompozycje smakowe, nasze zmysły stają się doskonalsze. Przy odrobinie wytrwałości i odpowiednim treningu możemy znacznie poprawić nasz próg różnicy i wrażliwości smakowej. Z czasem przy odpowiednich predyspozycjach możemy dojść do niewiarygodnej wprawy. Przykładem mogą być tu np. degustatorzy win, którzy nieomylnie rozpoznają nie tylko rocznik trunku, ale winnicę, z której pochodzi, a nawet zbocze, na którym dojrzewały winne grona.


    Jednak czy nasz język rozpoznaje tylko te cztery smaki? Otóż nie. Istnieje jeszcze jeden, piąty smak nazywany z japońska "umami". Jest to specyficzny smak jaki czujemy dotykając językiem szczypty glutaminianu sodowego (często używany w kuchni azjatyckiej). W technologii żywności glutaminian sodu oznaczony na etykietach jako E 621 służy jako substancja wzmacniająca smak i zapach. Glutamnian sodu jest przyprawą używaną od bardzo dawna na dalekim wschodzie.
kuchnia chińska smak umami    Najogólniej można powiedzieć, że umami pozwala nam oceniać potrawy mięsne, sosy, itp. Receptory smakowe znajdują się w tzw. kubkach smakowych rozmieszczonych na języku, w jamie ustnej i górnej części przewodu pokarmowego. Uważa się, że słodycz najlepiej odczuwamy koniuszkiem języka, smak gorzki czujemy na końcu języka, smak kwaśny najlepiej oceniany jest brzegami, środkowej części języka, a receptory smaku słonego rozmieszczone są w całej jamie ustnej. Dorosły człowiek ma około 10.000 kubków smakowych. Kubki smakowe znajdują się, choć niezbyt licznie, w górnej części przewodu pokarmowego, aż do żołądka, choć tam nie czujemy już nic. Sygnalizują one jednak o ewentualnych truciznach, jako że jedzenie to czynność wielce niebezpieczna i trucizna może się ujawnić na każdym etapie trawienia. Jednak przede wszystkim kubki smakowe dają nam przyjemność... przyjemność odczuwania nowych "pysznych" kompozycji smakowych.

Smacznego !

Udostępnij
Polub NutriLife.pl




  Autor publikacji

dr inż. Tomasz Czernecki

dr inż. Tomasz Czernecki

Pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Praktyk oraz wykładowca m.in. dietetyki, żywienia klinicznego i nutrigenomiki. Uczestnik wielu projektów badawczych. Pomysłodawca i współwłaściciel Vitagenum.pl. Założyciel poradni dietetycznych w tym działającej przy UP w Lublinie. Redaktor naczelny Journal of NutriLife. [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Bez czarny - roślina bogata w związaki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych
Bez czarny - roślina bogata w związaki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych
Nowotwór jelita grubego - dieoprofilaktyka
Nowotwór jelita grubego - dieoprofilaktyka
Znaczenie probiotyków w diecie człowieka
Znaczenie probiotyków w diecie człowieka
Czekolada – klasyfikacja, właściwości oraz skład chemiczny
Czekolada – klasyfikacja, właściwości oraz skład chemiczny
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2023 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif