Kolejna odsłona niezbędnika, a w niej chyba najczęściej używany i przygotowywany bufor fosforanowy. Metodyka obejmuje przygotowanie buforu w zakresie pH od 5,7 do 8,0.
Przygotowanie buforu fosforanowego należy rozpocząć od przygotowania roztworów bazowych A i B, które będą słuzyć do przygotwania buforu o docelowym pH. W celu przygotowania roztwóru A i B należy:
Roztwór A: 0,2 M roztwór diwodorofosforanu(V) sodu (rozpuścić 27,8 g NaH2PO4 i uzupełnić wodą destylowaną do 1000 cm3). Tekst zawiera 162 wyrazów. Będziesz go czytać 0 minut i 48 sekund. Publiakacja tylko dla naszych czytelników Dołącz do czytelników Uzyskaj dostęp do większej liczby publikacji, aktualności dietetycznych, powiadomień. Logowanie
Roztwór B: 0,2 M roztwór wodorofosforanu(V) sodu (rozpuścić 53,65 g Na2HPO4 x 7H2O lub 71,7 g Na2HPO4 x 12H2O i uzupełnić wodą destylowaną do 1000cm3).
W celu otrzymania roztworu o poszukiwanym pH należy zmieszać X cm3 ...
Autor publikacji
dr inż. Tomasz Czernecki
Pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Praktyk oraz wykładowca m.in. dietetyki, żywienia klinicznego i nutrigenomiki. Uczestnik wielu projektów badawczych. Pomysłodawca i współwłaściciel Vitagenum.pl. Założyciel poradni dietetycznych w tym działającej przy UP w Lublinie. Redaktor naczelny Journal of NutriLife. [profil autora]