Probiotyki są to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach, korzystnie wpływają na organizm człowieka, głównie poprzez poprawę równowagi mikrobioty jelitowej. Mogą zawierać w swoim składzie pojedyncze szczepy bakterii kwasu mlekowego, szczepy drożdży, kultury pleśni czy też bakterie kwasu mlekowego wraz ze szczepami drożdżowymi. Zostały odkryte w drugiej połowie XIX wieku.
Prebiotyki są to składniki pożywienia nie ulegające trawieniu, pobudzające wzrost i aktywność korzystnych dla organizmu bakterii obecnych w jelicie grubym, w szczególności Lactobacillus i Bifidobacterium. Zaliczamy do nich oligosacharydy będące pochodnymi glukozy, galaktozy a także glukozosacharydy oraz oligosacharydy sojowe. Stanowią one pożywkę dla bakterii probiotycznych.
Synbiotyki to połączenie probiotyków z prebiotykami. Stosując synbiotyki przyjmujemy jednocześnie miliardy bakterii oraz pożywkę, która wspiera ich wzrost.
Mikroflora Ludzkie jelita to ogromny złożony ...Tekst zawiera 1373 wyrazów. Będziesz go czytać 6 minut i 51 sekund.
Publiakacja tylko dla naszych czytelników
Dołącz do czytelników
Uzyskaj dostęp do większej liczby publikacji, aktualności dietetycznych, powiadomień.
Logowanie
Autor publikacji
inż. Katarzyna Woźniak
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]