Dnia 30 listopada 2019 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się I Kongres Pediatryczno-Żywieniowy organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Dietetyki przy Zakładzie Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W wydarzeniu wzięło udział 200 osób. Funkcję przewodniczącej Komitetu Naukowego objęła Pani prof. dr hab. n. med. Leokadia Bąk-Romaniszyn.
Odnosząc się do najnowszego zbioru danych opublikowanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej 24 października 2018 roku:
“Zgodnie z wynikami badania PITNUTS z 2016 roku, ok. 10% dzieci w wieku 1-3 lat ma nadwagę bądź otyłość, a dodatkowe 18,4% jest zagrożone nadmierną masą ciała. Problem nadwagi i otyłości dotyczy też niemal co trzeciego 8-latka (badanie COSI, 2016). U starszych dzieci i młodzieży nie jest znacząco lepiej. Według danych uzyskanych z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (10-16 lat) problem nadmiernej masy ciała dotyczył co piątego ucznia, przy czym częściej występował u chłopców niż u dziewcząt. Stwierdzono też, że wraz z wiekiem problem ten nieco malał, chociaż nadal utrzymywał się na poziomie ok. 22% u gimnazjalistów i ok. 16% u gimnazjalistek. Najbardziej na występowanie nadwagi i otyłości narażeni byli uczniowie z województwa mazowieckiego i łódzkiego, najmniej – z województwa śląskiego i świętokrzyskiego.
Wstępne wyniki badania zachowań zdrowotnych młodzieży w wieku 11-15 lat (międzynarodowe badanie HBSC, w którym od wielu lat uczestniczy również Polska) z 2018 roku wskazują, że nadmierna masa ciała występuje u 29,7% chłopców i 14,3% dziewcząt (wg kryteriów WHO, 2007). Odsetki te są wyższe o kilka procent w porównaniu do wyników edycji tego badania z 2014 r. W latach 2014-2018 odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7% przy czym silniejsze pogorszenie zaobserwowano u chłopców w porównaniu do dziewcząt, a biorąc pod uwagę wiek – u 13-latków obojga płci.”
Journal of NutriLife brał udział w dniu wykładowym wydarzenia, który traktował o żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwyczajach żywieniowych dzieci i młodzieży, a także problemach i rozwiązaniach dotyczących prowadzenia diety u dzieci. Podejmowane były także kwestie związane z żywieniem dzieci z zaburzeniami metabolicznymi, związkiem mikrobioty na zaburzenia psychiczne u dzieci, a także z postępowaniem z dzieckiem z zaburzeniami odżywiania.
Kongres miał na celu edukować i poszerzać wiedzę z zakresu żywienia dzieci. To wspaniałe, że podejmowana tematyka gromadzi tak wielu zainteresowanych, gdyż wiedza i jej dalsze rozpowszechnianie to racjonalna szansa na dłuższe, zdrowsze życie.
Edukacja żywieniowa w Polsce jest na niskim poziomie. Trzeba to zmieniać, bo prawidłowe żywienie to możliwość prewencji wielu chorób, w tym otyłości. Nadwaga i otyłość to problem dużej wagi. Przedstawione dane wskazują, że nadal istnieje ogromna potrzeba poszukiwania i realizacji skutecznych na globalną skalę kampanii prozdrowotnych, które pozwolą wyhamować niekorzystne trendy związane z problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci.
Podczas Kongresu można było wziąć udział w organizowanym przez nas konkursie, w którym do wygrania była roczna prenumerata Journal of NutriLife. Pytanie konkursowe dotyczyło tego, o czym chciałoby się najbardziej przeczytać na łamach naszego czasopisma.
Niezmiernie miło nam ogłosić, że zwycięzcą jest p. Zuzanna Stankiewicz. Gratulacje! Pani Zuzanna chciałaby przeczytać na łamach Journal of Nutrilife na temat programowania żywieniowego w okresie płodowym oraz o tym, jak duże znaczenie ma dieta matki na zdrowie dziecka we wczesnym etapie życia i w dorosłości.
Autor publikacji
mgr Karolina Jachimowicz-Rogowska
Doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Zdrowym stylem życia interesuje się od blisko dekady. Lubi dzielić się swoją wiedzą i inspirować innych do zmiany nawyków żywieniowych. W swojej pracy zajmuje się żywieniem dzieci oraz dietami wegetariańskimi. Wolne chwile spędza w kuchni. [profil autora]