Dla niektórych zwykły chwast, a dla innych niezastąpiona pomoc – ostropest plamisty  



Proces zapalny to zjawisko, które ma ogromny wpływ na stan zdrowia człowieka. Stanowi również centrum wzrostu komórek nowotworowych. Zabiegi prewencyjne wydają się korzystną terapią, która pozwala niwelować drastyczny wpływ czynników prozapalnych. Przykładem takich działań będzie kuracja antyoksydacyjna.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

Terapia antyoksydacyjna - ostropest

Otaczający nas świat jest pełen czynników sprzyjających nowotworom. Do nas należy dbanie o zdrowie jak najskuteczniej. Jednym z najgorszych przeciwników zdrowego organizmu są reaktywne formy tlenu, inaczej zwane wolnymi rodnikami. Stanowią nieodłączny element przetworzonej żywności, zanieczyszczonego powietrza czy używek [2].

Matka natura przyczyniła się również do skutecznych metod przeciwdziałania czynnikom szkodliwym. Obdarowała nas bowiem w szeroką gamę roślin, których składniki wykazują efektywne działanie względem chorób o podłożu zapalnym. Doskonałym tego przykładem jest ostropest plamisty inaczej zwany, jako oset mleczny. Jest to roślina rosnąca powszechnie na poszczególnych obszarach całego świata. Bardzo korzystnym faktem jest to, że ostropest nie wymaga wygórowanych warunków do wzrostu, dzięki czemu jest ogólnie dostępny dla każdego z nas [4].

Efekt prozdrowotny

Według informacji dostępnych w bazach danych oraz ogólnym podsumowaniu działania terapeutycznego ostropestu przez PDQ - Instytut Walki z Rakiem. Warto można stwierdzić, że roślina ta wykazuje blokujący wpływ na proces kancerogenezy przez wygłuszanie aktywności czynników szkodliwych oraz podziału komórek nowotworowych [3].

Główną substancją czynną zawartą w tej prozdrowotnej roślinie jest sylimaryna, która stanowi mieszankę flawonolignanów, które wykazują działanie antyoksydacyjne.

Specyficznym działaniem sylimaryny jest to, że stymuluję ona produkcję glutationu, czyli tripeptydu, który wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Pod wpływem substancji czynnej zawartość wewnątrzkomórkowa tego składnika wzrasta, zaś to aktywnie działa w kierunku komórek nowotworowych.

Sylimaryna stanowi także składnik, który przez swoją aktywność pozwala na wykazywanie skuteczniejszego działania w przypadku związków jakimi są cisplatyna oraz doksorubicyna - farmaceutykom, które w badaniach eksperymentalnych działają aktywnie w odniesieniu do komórek raka jajnika [2, 3].

Uniwersalny składnik ostropestu

Wszelkie doświadczenia przeprowadzone na sylimarynie wykazują, iż związek ten doskonale wpływa na przebieg takich procesów: jak stabilizacja błon komórkowych, zapobieganie toksycznemu działaniu RFN czy odmładzanie zniszczonych hepatocytów [2, 4].

Roślina, jaką jest oset mleczny poprzez wykazywanie działania leczniczego stanowi jedno z doskonałych rozwiązań terapeutycznych w przypadku problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniu dróg żółciowych oraz wątroby [1].

Podsumowanie

Oset mleczny to roślina sprzedawana jest w postaci ogólnodostępnego suplementu diety. Coraz częściej polskie społeczeństwo korzysta z daru, jakim jest ostropest. Jeśli chodzi o zalecenia dietetyczne odnoszące się do tej kwestii, to zdecydowanie próba stosowania tego związku w walce z nowotworem jest zalecanym rozwiązaniem. Wspomaganie leczenia może przynieść wiele dobrego dla stanu zdrowia pacjenta. Jednak należy pamiętać, że wprowadzenie ostropestu plamistego do jadłospisu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Autor opracowania:


Literatura:  

1. Abenavoli L., Capasso R., Milic N., Capasso F.: Milk thistle in liver diseases: past, present, future. Phytother Res. Oct;24(10):1423-32. 2010. doi: 10.1002/ptr.3207

2. Karłowicz-Bodalska K., Bodalski T.: Znaczenie surowców roślinnych w leczeniu schorzeń wątroby.  Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2007, s. 155-167

3. Ostropest plamisty – stare/nowe panaceum. GF kwiecień 2016

4. Andrzejewska J., Skinder Z.: Ostropest Plamisty-uwagi o nazewnictwie, substancjach czynnych i rozwoju rośliny. Acta Sci. Pol., Agricultura 5(1) 2006, 5-10

Udostępnij
Polub NutriLife.pl




  Autor publikacji

 Damian Grądzki

Damian Grądzki


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Unikatowy skład aminokwasowy komosy ryżowej
Unikatowy skład aminokwasowy komosy ryżowej
Aronia - panaceum na wolne rodniki
Aronia - panaceum na wolne rodniki
Jak przygotowć 30% roztwór wodorotlenku sodu, a następnie rozcieńczyć go do 15%? - Niezbędnik
Jak przygotowć 30% roztwór wodorotlenku sodu, a następnie rozcieńczyć go do 15%? - Niezbędnik
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif