Dieta FODMAP w zespole jelita drażliwego  



Dieta FODMAP oparta jest na ograniczeniu pewnych grup węglowodanów fermentujących. Powiązywana jest ściśle z zespołem jelita drażliwego (IBS), w przypadku którego przynosi ulgę pacjentom. Nowe doniesienia ukazują, że przestrzeganie diety skutkuje zmniejszeniem objawów endometriozy u kobiet z jednocześnie występującym IBS.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

Zespół jelita wrażliwego (IBS) zalicza się do chorób przewlekłych. Objawy są bardzo uciążliwe i polegają na nawracającym odczuciu bólu w jamie brzusznej. Lekarz potwierdza rozpoznanie, jeżeli bolesny dyskomfort trwa minimum 3 dni miesięcznie i jest powtarzalny przez 3 miesiące. Dodatkowo towarzyszą mu co najmniej 2 kryteria: poprawa samopoczucia po wypróżnieniu, początek dolegliwości związany ze zmianą częstości wypróżnień lub ze zmianą wyglądu stolca. IBS dotyczy częściej kobiet i powoduje znaczne utrudnienie życia osobistego i zawodowego.

Stwierdzono, że pacjenci z zespołem jelita wrażliwego wykazują objawy nietolerancji węglowodanów fermentujących, takich jak fruktoza, fruktany, laktoza, alkohole cukrowe. Skrót FODMAP powstał od angielskich odpowiedników słów: fermentujące, oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole.

Endometrioza, która jest chorobą ginekologiczną, niekiedy wiąże się z symptomami jelitowymi, które mogą dostarczać dolegliwości bólowych podobnych do tych obserwowanych w zespole jelita wrażliwego. Stwarza to ryzyko mylnej diagnozy. Jednym z celów badań Moore JS i in. [3] było ustalenie wpływu diety FODMAP na reakcje przewodu pokarmowego u pacjentek z samym IBS oraz z towarzyszącą endometriozą. Wśród 160 kobiet stanowiących grupę badawczą, endometrioza dotyczyła 36%. Po czterotygodniowym przestrzeganiu diety FODMAP, u 72% tych pacjentek odnotowano ponad 50% poprawę objawów jelitowych. Dla porównania, w grupie z IBS bez endometriozy korzyści zauważyło niemal 50% kobiet.

Badania Joć E. i in. [2] skupiały się na porównaniu jakości życia u pacjentów z IBS przed i po uzyskaniu edukacji dotyczącej między innymi nawyków żywieniowych. Pół roku po edukacji odnotowano poprawę w zakresie wielu sfer. Największy progres związany był z odczuwaniem zadowolenia i ogólną jakością życia.

Wyniki ukazują, że restrykcyjna dieta wykluczająca węglowodany fermentujące może przynieść pozytywne efekty w zakresie symptomów jelitowych u pacjentek z zespołem jelita drażliwego, jak i z towarzyszącą mu endometriozą. Przestrzeganie prawidłowych nawyków żywieniowych wiąże się również z ukojeniem psychicznym.

Autor opracowania:


Literatura:  

  1. Guzek M. i in.: Rola nietolerancji pokarmowych w powstawaniu objawów zespołu jelita nadwrażliwego u dorosłych. Wybrane Problemy Kliniczne. 2011
  2. Joć E. i in.: Jakość życia pacjentów z zespołem jelita drażliwego przed i po edukacji. Psychiatria Polska. 2015
  3. Moore JS i in.: Endometriosis in patients with irritable bowel syndrome: Specific symptomatic and demographic profile, and response to the low FODMAP diet. Australian and New Zealand Journal of Obstetrics and Gynaecology. 2017
Udostępnij
Polub NutriLife.pl




  Autor publikacji

mgr Ada Krawęcka

mgr Ada Krawęcka

Absolwentka dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, kontynuująca kształcenie na studiach III stopnia w zakresie technologii żywności. Szczególnie bliskie są jej zagadnienia dotyczące cukrzycy typu 2 oraz projektowanie żywności funkcjonalnej przeznaczonej dla diabetyków. [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Nutrigenomika, nowy sposób na indywidualną dietę
Nutrigenomika, nowy sposób na indywidualną dietę
Analiza stanu odżywienia i sposobu żywienia osób starszych w Domu Pomocy Społecznej
Analiza stanu odżywienia i sposobu żywienia osób starszych w Domu Pomocy Społecznej
Ocena wydolności fizycznej osób starszych przebywających w Domu Pomocy Społecznej
Ocena wydolności fizycznej osób starszych przebywających w Domu Pomocy Społecznej
Aronia - panaceum na wolne rodniki
Aronia - panaceum na wolne rodniki
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif