Jak dowodzą hiszpańscy naukowcy, bogate w proantocyjanidyny ekstrakty z pestek winogron mogą chronić jelita przed zmianami spowodowanymi dietami wysokotłuszczową oraz wysokowęglowodanową.
Już we wcześniej publikowanych badaniach stwierdzano, że zmiany w funkcjonowaniu nabłonkowej bariery jelitowej mogą prowadzić do zmian w regulacji masy ciała oraz homeostazy glukozy, a największą ich konsekwencją jest uwolnienie toksyn z przewodu jelitowego, które mogą powodować miejscowe zapalenia lub dostać się do krwiobiegu i wywołać układowe zapalenie naczyń poprzez uwalnianie cytokin. Według autorów badań realizowanych na Uniwersytecie Rovira i Virgili w Tarragonie, chronić jelita przed tak szkodliwymi skutkami miałby ekstrakt z pestek winogron.
Badania przeprowadzono na 36-tygodniowych szczurach, u których przez piętnaście tygodni stosowano dietę zachodnią, a następnie podzielono je na 4 grupy i przez trzy tygodnie podawano suplement proantocyjanidyny w różnych dawkach. Pierwsza stanowiła grupę kontrolną, druga otrzymywała małą dawkę – 5 mg/kg m. c., trzecia średnią – 25 mg/kg m. c., a czwarta dużą – 50 mg/kg m. c., przy czym średnia dawka była dawką zbliżoną do spożycia proantocyjanidyny u ludzi. Zaobserwowano, że suplementacja diety badanych szczurów środkami proantocyjanidyny o średniej lub dużej dawce miała korzystny wpływ na zapalenie śródmiąższowe, stres oksydacyjny i funkcjonowanie nabłonkowej bariery jelitowej, a zapalenie jelit, oceniane przez pomiar aktywności mieloperoksydazy (MPO), istotnie wzrosło u zwierząt kontrolnych, natomiast u szczurów otrzymujących ekstrakt z nasion winogron było zredukowane. Dodatkowo w grupach przyjmujących średnie i duże dawki dostrzeżono istotne zmniejszenie stężenia reaktywnych form tlenu w osoczu w porównaniu z grupą kontrolną.
Wykazano również, że otyłość i dieta wysokotłuszczowa wpływają na zwiększenie przepuszczalności jelit, dlatego jak twierdzą naukowcy - interwencje dietetyczne, które mogą modulować przepuszczalność jelit, takie jak podawanie doustne ekstraktu z pestek winogron, mogą być stosowane w celu zapobiegania chorobom metabolicznym związanych z otyłością i zachęcają do dalszych badań w tym kontekście.
Gil-Cardoso K., Ginés I., Pinent M., Ardévol A., Arola L., Blay M., Terra X. Chronic supplementation with dietary proanthocyanidins protects from diet-induced intestinal alterations in obese rats. Molecular Nutrition and Food Research. 2017 Feb 20. doi: 10.1002/mnfr.201601039
Autor publikacji
Marzena Jamroży
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]