Autorzy najnowszych badań zaobserwowali zwiększoną zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych u osób starszych po wprowadzeniu do diety soku z buraków. Połączenie ćwiczeń fizycznych oraz suplementacji sokiem z buraka spowodowało zmiany w procesach poznawczych uczestników, a szczególnie w takich strukturach mózgu jak kora ruchowa czy wyspa, które wpływają na sprawność fizyczną.
Właściwości prozdrowotnych soku z buraka zostały dobrze udokumentowane licznymi badaniami wskazującymi na wysoki poziom azotanu w warzywach. Jest to przeliczone na azotany, a następnie tlenek azotu (NO) po spożyciu, który zwiększa przepływ krwi w organizmie, a wiele badań wykazało, że może wpływać również na poprawę wydajności ćwiczeń u osób w różnym wieku.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Wake Forest wzięło udział 26 osób w wieku powyżej 55 lat, którzy przed badaniem nie wykazywali większej aktywności fizycznej oraz przyjmowali leki na nadciśnienie. Badani spożywali sok z buraków trzy razy w tygodniu przez okres 6 tygodni, na godzinę przed wykonaniem 50-minutowego spaceru na bieżni. Połowa uczestników dostawała sok z buraków, który zawierał 560 mg azotanów, natomiast druga połowa otrzymywała placebo z bardzo małą ilością azotanów.
Zaobserwowano, że funkcje ruchowe zostały znacząco zwiększone w grupie osób ćwiczących i jednocześnie przyjmujących sok z buraka. Ustalono również istotne różnice w połączeniach pomiędzy korą somatomotorową (ruchową), a korą wyspową. Grupa osób aktywnych fizycznie i spożywających sok z buraka wykazywała tendencję do wyższej zdolności wykorzystania tlenu podczas określonej aktywności fizycznej oraz wyższego stężenia azotanów, co wiązało się z lepszym dotlenieniem i sprawniejszym funkcjonowaniem mózgu, typowym dla narządów osób młodych.
Meredith Petrie, W.Jack Rejeski, Swati Basu, Paul Laurienti, Anthony Marsh, James L. Norris, Daniel Kim-Shapiro, Jonathan H. Burdette. Beet Root Juice: An Ergogenic Aid for Exercise and the Aging Brain, Journals of Gerontology: Medical Sciences, 09 November 2016, https://doi.org/10.1093/gerona/glw219
Autor publikacji
Marzena Jamroży
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]