Wpływ długotrwałej suplementacji witaminą D na stan pacjentów z cukrzycą typu 2 i chorobą wieńcową  

Ze względu na pozytywny wpływ na profile metaboliczne, biomarkery zapalenia oraz stresu oksydacyjnego, witamina D może korzystnie oddziaływać na zdrowie pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz chorobą wieńcową.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

Jak donosi „The Journal of Nutrition”, taką korelację podczas badań zaobserwowali irańscy naukowcy. Celem prowadzonych prac było zbadanie wpływu stosowania 6-miesięcznej suplementacji witaminą D na stan metaboliczny chorych na cukrzycę chorobą wieńcową. Badania przeprowadzono na grupie 60 pacjentów z niedoborem witaminy D w wieku 40-85 lat cierpiących na oba wymienione wyżej schorzenia. Podzielono ich na dwie grupy. Pierwszej, co 2 tygodnie przez 6 miesięcy podawano 50.000 IU witaminy D, natomiast druga otrzymywała placebo. W celu oszacowania wartości poziomu cukru we krwi, stężenia lipidów oraz biomarkerów procesu zapalnego i stresu oksydacyjnego od pacjentów zostały pobrane na czczo próbki krwi na początku badania oraz po 6-miesięcznej kuracji.

Zaobserwowane wyniki w obu grupach znacząco się różniły. W porównaniu z placebo, suplementacja witaminą D spowodowała m.in. znaczne zmniejszenie stężenia glukozy w osoczu na czczo (-14.9 ± 7,1 w porównaniu z 19,3 ± 7,1 mg / dl;), insuliny w surowicy (-2,7 ± 1,1 w porównaniu z 1,8 ± 1,1 μIU / ml),  komórek β (-9,1 ± 4,2 w porównaniu z +5.7 ± 4,2) oraz znaczny wzrost w osoczu witaminy D (6,8 ± 0,9 w porównaniu z 0,1 ± 0,9 ng / ml). Ponadto zaobserwowano również zmiany w poziomie białka C-reaktywnego w surowicy (hs-CRP; -1,0 ± 0,5 w porównaniu z 0,6 ± 0,5 ng / ml), tlenku azotu (NO osoczu; 7,0 ± 2,0 w ​​porównaniu z - 4,6 ± 2,0 mmol / l) oraz  całkowicie zredukowanego glutationu (GSH, +104 ± 16,4 w porównaniu z +24.8 ± 16,4 umol / l), natomiast stężenie dialdehydu malonowego wynosiło -0,2 ± 0,1 w porównaniu z +0,2 ± 0,1 mol /l. Stosowanie suplementacji witaminą D3 u chorych na cukrzycę z chorobą wieńcową wywołało korzystne efekty w odniesieniu do kontroli glikemii, poziomów CRP, NO i GSH.  Jednak jak dowiedziono w badaniu, zastosowana suplementacja nie wpłynęła na zmianę profilu lipidowego krwi.

Literatura:  

Alireza Farrokhian, Fariba Raygan, Fereshteh Bahmani, Hamid Reza Talari, Reza Esfandiari, Ahmad Esmaillzadeh, Zatollah Asemi. Long-Term Vitamin D Supplementation Affects Metabolic Status in Vitamin D–Deficient Type 2 Diabetic Patients with Coronary Artery Disease. The Journal of Nutrition, 2017, 1, vol. 147 no. 3, 384-389. DOI: 10.3945/​jn.116.242008

Udostępnij
Polub NutriLife.pl




  Autor publikacji

 Marzena Jamroży

Marzena Jamroży


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Resweratrol w świetle najnowszych badań
Resweratrol w świetle najnowszych badań
Mleko źródłem witamin
Mleko źródłem witamin
Czekolada – klasyfikacja, właściwości oraz skład chemiczny
Czekolada – klasyfikacja, właściwości oraz skład chemiczny
Alkohol w diecie – czy jest dozwolony?
Alkohol w diecie – czy jest dozwolony?
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif