W Polsce suplementy z witaminami przyjmuje – zgodnie z danymi Instytutu Żywności i Żywienia w 2015 r. – co siódme dziecko w wieku od 0 do 18 lat [1]. Temat ten budzi wiele kontrowersji – ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zdaniem American Academy of Pediatrics, odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie dziecka na każdy składnik [2]. Jednak współczesny stopień przetworzenia żywności i sposób jej produkcji w znaczącym stopniu wpływają na końcową wartość odżywczą produktu, a co za tym idzie, również na prawidłowe zbilansowanie diety. Niezmiernie ważna jest więc ocena zasadności suplementacji młodego człowieka i analiza wpływu farmaceutyków na jego wzrost i rozwój [3].
Jak bardzo istotna jest suplementacja dzieci kwasami omega-3? Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których nie jesteśmy w stanie sami syntetyzować. Nie ma jednoznacznych rekomendacji co do ich stosowania, jednak należy pamiętać, że wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 możemy dostarczyć wraz z pożywieniem – jedząc odpowiednie jakościowo ryby morskie z naturalnych łowisk (łosoś, śledź atlantycki, makrela) czy dołączając do potraw oleje – rzepakowy, lniany, czy też same nasiona brązowego siemienia lnianego. Według rekomendacji FAO/WHO z 2008 r. niemowlęta po zakończeniu ... Tekst zawiera 781 wyrazów. Będziesz go czytać 3 minuy i 54 sekundy. Bądż na bieżąco - kup prenumeratę cyfrową Prenumerata to nieograniczony dostęp do:
pełnych tekstów publikacji naukowych (recenzowanych)
merytorycznych i wiarygonych informacji branżowych.
Literatura:
Autor publikacji
mgr Karolina Jachimowicz-Rogowska
Doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Zdrowym stylem życia interesuje się od blisko dekady. Lubi dzielić się swoją wiedzą i inspirować innych do zmiany nawyków żywieniowych. W swojej pracy zajmuje się żywieniem dzieci oraz dietami wegetariańskimi. Wolne chwile spędza w kuchni. [profil autora]