Tym razem przyglądamy się Vitme - nowemu oprogramowaniu dedykowanemu dietetykom, trenerom personalnym i wszystkim tym, którzy profesjonalnie podchodzą do przygotowania diety. Dzięki temu programowi można zarządzać wizytami klientów, zbierać wywiady dietetyczne, przygotowywać diety, listy zakupów i profesjonalnie wyglądające raporty. Szukasz odpowiedniego dla siebie programu? Przeczytaj koniecznie.
W rozwój Vitme zaangażowane są dwie firmy skupiające pasjonatów. Jest to firma „Thomasworks Tomasz Krawczyk”, która zajmuje się m.in. sferą informatyczną oraz odpowiadająca za stronę merytoryczną firma „Body Idea” na czele z Panią Sylwią Maksym oraz Radosławem Krzesą.
Zespół Vitme osoby ambitne, młode z interesującym doświadczeniem. Takie połączenie sił daje możliwość szybkiego rozwoju programu w ścisłym kontakcie z jego przyszłymi użytkownikami. Wszystkie zgłaszane przez użytkowników postulaty i uwagi są analizowane przez zespół Vitme, co wpływa na kierunek rozwoju oprogramowania.
Jeśli mamy doświadczenie, pracowaliśmy w dowolnym programie dla dietetyków to obsługa Vitme szybko stanie się prosta, wręcz intuicyjna. Do głównych zalet oprogramowania można zaliczyć:
* - stan na 14.11.2016
Praca z pacjentem rozpoczyna się od wypełnienia rozbudowanego formularza (wywiad dietetyczny) oraz planowania wydarzeń w kalendarzu wizyt. Sam kalendarz wizyt dostępny jest w widoku miesięcznym lub dziennym z możliwością etykietowania wydarzeń jako np. “pierwszą wizytę”, “wizytę kontrolną” i “odbiór diety”. Każda z etykiet posiada własną kolorystykę, co pozwala jednym rzutem oka zweryfikować co dzieje się w kalendarzu.
Widok kalendarza wizyt i zdarzeń, Vitme
Bazy danych, to słaby punkt większości programów. Jesteśmy już przyzwyczajeni przez producentów, że możemy dodawać dania i składniki do bazy. Jest to już standard i w ten sposób nasza praca rozwija oprogramowanie. Vitme umożliwia dodatkowo dodawanie prywatnych posiłków na przykład takich, których skład samodzielnie opracowaliśmy i nie chcemy go upubliczniać.
Baza posiłków, Vitme
Układanie diety nie powinno nastręczać trudności. Wybieramy predefiniowane zakresy czasowe diety (7, 14, 21 i 28 dni), następnie określamy ilość posiłków i ich godziny. Kolejny krok to już tylko wybieranie odpowiednich dań i składników z własnych lub globalnych baz dancyh. W trakcie przygotowania dietę możemy przeglądać w widoku jednego dnia lub przykładowo 7 dni.
Układanie nowej diety, Vitme
Raport (podsumowanie wizyty), jest generowane w postaci pliku PDF. Zawiera podstawowe dane pacjenta, dane poradni dietetycznej, podstawowe definicje z zakresu dietetyki, automatycznie generowany wykres przedstawiający zmianę masy ciała pacjenta względem poszczególnych wizyt oraz oczywiście propozycje posiłków wraz z przepisami. Raport sprawia wrażenie przejrzystego i przystępnego, co jest bardzo ważne gdyż jakość tego dokumentu jest niezwykle ważna i rzutuje na wizerunek poradni i dietetyka.
Vitme rozwija się dynamicznie i rozumiemy, że wiele pracy jest jeszcze przed jego twórcami. Na ten moment najważniejsze co można poprawić to:
Dostaliśmy sygnał od twórców oprogramowania, że powyższe niedogodności są im znane i już rozpoczęli nad nimi pracę. W najbliższym czasie będą rozwijane opisy posiłków o bardziej szczegółowe dane i większą ilość składników. Zapewne pozwoli to na wykorzystanie programu do układania różnego rodzaju diet. Poprawie ulegnie również intuicyjności budowania diety. Vitme zadeklarowało również, że pomoże każdemu dietetykowi w imporcie do programu ich prywatnych baz posiłków lub składników. Widać, że firmie zależy na budowaniu nie tylko oprogramowania ale i dobrych relacji z środowiskiem dietetyków.
Obecnie Vitme oferuje trzy plany abonamentowe, które różnią się jedynie czasem licencji. Oznacza to, że bez względu ile płacisz, zawsze masz do dyspozycji wszystkie funkcje programu.
Dostępne abonamenty (ceny brutto!):
Full opcja w każdym abonamencie wydaje się być atrakcyjna. Jednak jak zawsze są dwie strony medalu. Full opcja w miarę rozwoju oprogramowania może stać się udręką dla mniej wtajemniczonych użytkowników. Twórcy zapewniają, że z chwilą gdy dostrzegą, iż pewne opcje są wykorzystywane jedynie przez bardziej wymagających/zaawansowanych użytkowników, wprowadzą odpowiednie pakiety. Każdy otrzyma tylko to co jest mu potrzebne, bez błądzenia po funkcjach oprogramowania.
Tomasz Krawczyk
email: biuro@vitme.pl
www: www.vitme.pl
Autor publikacji
dr inż. Tomasz Czernecki
Pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Praktyk oraz wykładowca m.in. dietetyki, żywienia klinicznego i nutrigenomiki. Uczestnik wielu projektów badawczych. Pomysłodawca i współwłaściciel Vitagenum.pl. Założyciel poradni dietetycznych w tym działającej przy UP w Lublinie. Redaktor naczelny Journal of NutriLife. [profil autora]