Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą prowadzić do otyłości  



Otyłość jest związana ze zmianami w naszej florze bakteryjnej złożonej z bilionów mikroorganizmów zamieszkujących jelita. Mechanizm ten nie był jednak do końca poznany. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature, naukowcom pod przewodnictwem zespołu z Yale udało się ustalić, w jaki sposób zmiana mikroflory jelitowej prowadzi do otyłości.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

W badaniach zaobserwowano, że kwas octowy (inaczej kwas etanowy, z grupy kwasów karboksylowych o krótkim łańcuchu) działa stymulująco na wydzielanie insuliny u gryzoni. Aby dowiedzieć się więcej na temat roli tego kwasu, naukowcy z Howard Hughes Medical Institute oraz Yale przeprowadzili serię eksperymentów na gryzoniach.

Znaczenie kwasu octowego

Zespół badawczy ocenił zawartość kwasu octowego w odniesieniu do innych krótkołańcuchowych kwasów karboksylowych (tłuszczowych). Wyniki dowiodły wyższego poziomu kwasu octowego u zwierząt będących na diecie wysokotłuszczowej. Naukowcy zauważyli również, że stymuluje on wydzielanie insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych. Nie poznano jednak dokładnie mechanizmu w jaki sposób się to odbywa. Stwierdzono, że podczas bezpośredniego wstrzykiwania kwasu etanowego do mózgu, powodował on zwiększenie poziomu insuliny przez uaktywnienie układu przywspółczulnego. Stymulował również wydzielanie gastryny i greliny, co prowadziło do zwiększenia ilości przyjmowanego pożywienia.

Związek między mikroflorą jelitową, a poziomem insuliny

Celem zespołu badawczego w kolejnym etapie badań stało się ustalenie związku między mikroflorą jelitową, a wzrostem poziomu insuliny. Po przeniesieniu fekaliów z jednej grupy gryzoni do drugiej zaobserwowano podobne zmiany składu mikroflory jelitowej, poziomu kwasu octowego i insuliny. W wyniku tych eksperymentów wykazano związek przyczynowo-skutkowy między zmianami w mikroflorze jelitowej w odpowiedzi na zmiany w diecie i zwiększonej produkcji kwasu octowego, która z kolei powoduje wzmożone przyjmowanie pokarmu i na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego napędza otyłość i odporność na insulinę.

Autorzy badań sugerują, że odkryte pozytywne sprzężenie zwrotne może odgrywać ważną rolę w ewolucji. Skłania zwierzęta do konsumpcji lub nadkonsumpcji w sytuacji, gdy w okresie niedostatku żywności natkną się na wysokokaloryczne pożywienie.

 

Czas na badania u ludzi

Zaburzenia mikroflory jelitowej wiążą się z otyłością i zespołem metabolicznym zarówno u gryzoni jak i u ludzi. Naukowcy dostarczyli danych na temat mechanizmu wyjaśniającego to zjawisko u gryzoni. Planują dalsze badania których celem będzie stwierdzenie czy ten mechanizm występuje również w organizmie człowieka.

Autor opracowania:


Literatura:  

Rachel J. Perry, Liang Peng, Natasha A. Barry, Gary W. Cline, Dongyan Zhang, Rebecca L. Cardone, Kitt Falk Petersen, Richard G. Kibbey, Andrew L. Goodman, Gerald I. Shulman. Acetate mediates a microbiome–brain–β-cell axis to promote metabolic syndrome.Nature, 2016; 534 (7606): 213 DOI: 10.1038/nature18309

Udostępnij
Polub NutriLife.pl




  Autor publikacji

mgr inż. Magdalena Wychudzka

mgr inż. Magdalena Wychudzka


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Dania Babci Zosi Firmy Sys
Dania Babci Zosi Firmy Sys
Wodorosty jako skuteczna broń w walce z alergiami pokarmowymi
Wodorosty jako skuteczna broń w walce z alergiami pokarmowymi
Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka schorzenia oraz postępowanie dietetyczne
Atopowe zapalenie skóry – charakterystyka schorzenia oraz postępowanie dietetyczne
Mięso przyczyną wzrostu śmiertelności - badania na grupie ponad 1,5 miliona osób
Mięso przyczyną wzrostu śmiertelności - badania na grupie ponad 1,5 miliona osób
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif