Lekarze od dawna wiedzą, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2. Jednak naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób testosteron pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez wyzwalanie głównych mechanizmów sygnalizacji w wysepkach Langerhansa - skupiskach komórek w trzustce, które produkują insulinę. Odkrycia te zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism.
Przeprowadzone badania mogą pomóc w ustaleniu nowych metod leczenia cukrzycy typu 2 u dużej liczby mężczyzn z niskim poziomem testosteronu ze względu na wiek lub wskutek terapii nowotworu prostaty. "Znaleźliśmy przyczynę - i potencjalną ścieżkę leczenia - w przypadku cukrzycy typu 2 u mężczyzn z niedoborem testosteronu" - twierdzi główny autor dr Franck Mauvais-Jarvis, profesor Wydziału Medycyny na Tulane University School of Medicine. - "Nasze dotychczasowe badania pokazują, że testosteron pełni u mężczyzn rolę hormonu przeciwcukrzycowego. Jeśli tylko będziemy w stanie modulować jego działanie bez niepożądanych skutków ubocznych, będzie to nowa droga terapii cukrzycy typu 2."
Naukowcy wykorzystali w badaniach specjalnie hodowane samce myszy, które charakteryzował brak receptorów androgenicznych w komórkach beta wysp trzustkowych. Karmiono je standardową dietą zachodnią bogatą w tłuszcze i węglowodany, sprawdzając ich reakcję na glukozę. W porównaniu do grupy kontrolnej składającej się z normalnych myszy okazało się, że u wszystkich osobników nieposiadających receptorów androgenicznych nastąpiło zmniejszenie wydzielania insuliny prowadzące do nietolerancji glukozy.
Aby lepiej zrozumieć, jak testosteron oddziałuje na proces produkcji insuliny w obrębie trzustki, naukowcy zdecydowali się podawać testosteron i glukozę bezpośrednio do ludzkich komórek wysepek Langerhansa traktowanych inhibitorami receptorów androgenicznych, jak również do komórek pozyskanych od myszy pozbawionych receptorów testosteronu. W obu przypadkach komórki wysp trzustkowych wykazały zmniejszoną produkcję insuliny w stosunku do komórek, w których nie brakowało receptorów testosteronu ani nie hamowano ich działania.
Z kolei, dzięki dalszym badaniom prowadzonym na hodowlach mysich oraz ludzkich komórek wysepek Langerhansa wiemy, że efekt działania testosteronu w postaci produkcji insuliny może być zniesiony przez glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1). Jest to hormon jelitowy, który organizm wytwarza po spożyciu posiłku, zwiększając tym samym poposiłkowe wydzielanie insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych. Obecnie jest on wykorzystywany w leczeniu cukrzycy. Wyniki badań sugerują, że testosteron wzmacnia wpływ tego hormonu na komórki trzustki.
Guadalupe Navarro, Weiwei Xu, David A. Jacobson, Barton Wicksteed, Camille Allard, Guanyi Zhang, Karel De Gendt, Sung Hoon Kim, Hongju Wu, Haitao Zhang, Guido Verhoeven, John A. Katzenellenbogen, Franck Mauvais-Jarvis. Extranuclear Actions of the Androgen Receptor Enhance Glucose-Stimulated Insulin Secretion in the Male. Cell Metabolism, 2016; DOI: 10.1016/j.cmet.2016.03.015
Autor publikacji
mgr inż. Magdalena Wychudzka
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]