O tym jak niski poziom testosteronu zwiększa ryzyko cukrzycy  



Lekarze od dawna wiedzą, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2. Jednak naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób testosteron pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez wyzwalanie głównych mechanizmów sygnalizacji w wysepkach Langerhansa - skupiskach komórek w trzustce, które produkują insulinę. Odkrycia te zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama
dr Mauvais Jarvis, naukowiec
dr Franck Mauvais-Jarvis

Przeprowadzone badania mogą pomóc w ustaleniu nowych metod leczenia cukrzycy typu 2 u dużej liczby mężczyzn z niskim poziomem testosteronu ze względu na wiek lub wskutek terapii nowotworu prostaty. "Znaleźliśmy przyczynę - i potencjalną ścieżkę leczenia - w przypadku cukrzycy typu 2 u mężczyzn z niedoborem testosteronu" - twierdzi główny autor dr Franck Mauvais-Jarvis, profesor Wydziału Medycyny na Tulane University School of Medicine. - "Nasze dotychczasowe badania pokazują, że testosteron pełni u mężczyzn rolę hormonu przeciwcukrzycowego. Jeśli tylko będziemy w stanie modulować jego działanie bez niepożądanych skutków ubocznych, będzie to nowa droga terapii cukrzycy typu 2."

 

Naukowcy wykorzystali w badaniach specjalnie hodowane samce myszy, które charakteryzował brak receptorów androgenicznych w komórkach beta wysp trzustkowych. Karmiono je standardową dietą zachodnią bogatą w tłuszcze i węglowodany, sprawdzając ich reakcję na glukozę. W porównaniu do grupy kontrolnej składającej się z normalnych myszy okazało się, że u wszystkich osobników nieposiadających receptorów androgenicznych nastąpiło zmniejszenie wydzielania insuliny prowadzące do nietolerancji glukozy.

 

Aby lepiej zrozumieć, jak testosteron oddziałuje na proces produkcji insuliny w obrębie trzustki, naukowcy zdecydowali się podawać testosteron i glukozę bezpośrednio do ludzkich komórek wysepek Langerhansa traktowanych inhibitorami receptorów androgenicznych, jak również do komórek pozyskanych od myszy pozbawionych receptorów testosteronu. W obu przypadkach komórki wysp trzustkowych wykazały zmniejszoną produkcję insuliny w stosunku do komórek, w których nie brakowało receptorów testosteronu ani nie hamowano ich działania.

 

Z kolei, dzięki dalszym badaniom prowadzonym na hodowlach mysich oraz ludzkich komórek wysepek Langerhansa wiemy, że efekt działania testosteronu w postaci produkcji insuliny może być zniesiony przez glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1). Jest to hormon jelitowy, który organizm wytwarza po spożyciu posiłku, zwiększając tym samym poposiłkowe wydzielanie insuliny przez komórki beta wysp trzustkowych. Obecnie jest on wykorzystywany w leczeniu cukrzycy. Wyniki badań sugerują, że testosteron wzmacnia wpływ tego hormonu na komórki trzustki.

Autor opracowania:


Literatura:  

Guadalupe Navarro, Weiwei Xu, David A. Jacobson, Barton Wicksteed, Camille Allard, Guanyi Zhang, Karel De Gendt, Sung Hoon Kim, Hongju Wu, Haitao Zhang, Guido Verhoeven, John A. Katzenellenbogen, Franck Mauvais-Jarvis. Extranuclear Actions of the Androgen Receptor Enhance Glucose-Stimulated Insulin Secretion in the Male. Cell Metabolism, 2016; DOI: 10.1016/j.cmet.2016.03.015

Udostępnij
Polub NutriLife.pl




  Autor publikacji

mgr inż. Magdalena Wychudzka

mgr inż. Magdalena Wychudzka


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Nowy marker otyłości, czyli walki z nadwagą ciąg dalszy
Nowy marker otyłości, czyli walki z nadwagą ciąg dalszy
Właściwości antynowotworowe roślin z rodzaju Allium
Właściwości antynowotworowe roślin z rodzaju Allium
Już w porządku mój żołądku - niecodzienny zamiennik tabletek zwalczających objawy zgagi
Już w porządku mój żołądku - niecodzienny zamiennik tabletek zwalczających objawy zgagi
Zmiana czasu czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu
Zmiana czasu czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif