Zmiana czasu na letni i związane z tym przestawienie zegara o godzinę do przodu jest jednym z czynników zwiększających ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu - uważają naukowcy z Finlandii.
Pod koniec marca nastąpi przejście na czas letni i w związku z tym przestawimy zegary o godzinę do przodu. Spowoduje to delikatną zmianę w przebiegu naszego rytmu dobowego. Badacze z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) postanowili sprawdzić, czy w okresie przejścia z czasu zimowego na letni dochodzi do większej liczby przypadków udaru tak jak to ma miejsce w sytuacji powaznych zaburzeń rytmu dobowego.
Udar niedokrwienny mózgu jest najczęstszym rodzajem udaru i stanowi 87% notowanych przypadków. Jego przyczyną jest gwałtowne zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, wynikające ze zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Najczęstrzą przyczyną zwężenia tętnic są: zmiany miażdżycowe, zaburzenia rytmu serca, zakrzepy w tętnicach zaopatrujących mózg, wady zastawek, zaburzenia krzepnięcia krwi, zmiany zapalne naczyń czy ostry zawał serca.
Badacze przeanalizowali dane pacjentów hospitalizowanych w Finlandii w okresie około dnia w którym następowała zmiana czasu na letni. Okazało się, że ogólna częstość występowania niedokrwiennego udaru mózgu była o 8% wyższa w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na letni. Natomiast po kolejnych dwóch dniach częstotliwość występowania udaru wracała do poziomu sprzed zmiany czasu. W przypadku osób po 65 roku życia ryzyko udaru w związku z przesunięciem zegarków było jeszcze wyższe.
Jednakże Ruuskanen podkreśla, że „chociaż z punktu widzenia populacji wzrost ryzyka, jest dość niewielki i nie stanowi poważnego problemu, to jednak wyniki podkreślają znaczenie zaburzeń snu jako czynnika ryzyka udaru mózgu. Pokazują, że związek między rytmami dobowymi i zdarzeniami naczyniowymi z pewnością występuje i jest dość silny”.
Wyniki badania zostaną oficjalnie przedstawione 15 kwietnia w Vancouver podczas dorocznej konferencji American Academy of Neurology.
Autor publikacji
©PAP
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]