Zmiana czasu czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu  Zmiana czasu na letni i związane z tym przestawienie zegara o godzinę do przodu jest jednym z czynników zwiększających ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu - uważają naukowcy z Finlandii.

Udostępnij
Polub NutriLife.pl
Reklama

Pod koniec marca nastąpi przejście na czas letni i w związku z tym przestawimy zegary o godzinę do przodu. Spowoduje to delikatną zmianę w przebiegu naszego rytmu dobowego. Badacze z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) postanowili sprawdzić, czy w okresie przejścia z czasu zimowego na letni dochodzi do większej liczby przypadków udaru tak jak to ma miejsce w sytuacji powaznych zaburzeń rytmu dobowego.

Dotychczasowe badania wskazują, że zakłócenie rytmu dobowego człowieka, zwanego także wewnętrznym zegarem biologicznym, zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego. dr Jori Ruuskanen

Udar niedokrwienny mózgu jest najczęstszym rodzajem udaru i stanowi 87% notowanych przypadków. Jego przyczyną jest gwałtowne zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, wynikające ze zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Najczęstrzą przyczyną zwężenia tętnic są: zmiany miażdżycowe, zaburzenia rytmu serca, zakrzepy w tętnicach zaopatrujących mózg, wady zastawek, zaburzenia krzepnięcia krwi, zmiany zapalne naczyń czy ostry zawał serca.

Badacze przeanalizowali dane pacjentów hospitalizowanych w Finlandii w okresie około dnia w którym następowała zmiana czasu na letni. Okazało się, że ogólna częstość występowania niedokrwiennego udaru mózgu była o 8% wyższa w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na letni. Natomiast po kolejnych dwóch dniach częstotliwość występowania udaru wracała do poziomu sprzed zmiany czasu. W przypadku osób po 65 roku życia ryzyko udaru w związku z przesunięciem zegarków było jeszcze wyższe.

Jednakże Ruuskanen podkreśla, że „chociaż z punktu widzenia populacji wzrost ryzyka, jest dość niewielki i nie stanowi poważnego problemu, to jednak wyniki podkreślają znaczenie zaburzeń snu jako czynnika ryzyka udaru mózgu. Pokazują, że związek między rytmami dobowymi i zdarzeniami naczyniowymi z pewnością występuje i jest dość silny”.

 

Wyniki badania zostaną oficjalnie przedstawione 15 kwietnia w Vancouver podczas dorocznej konferencji American Academy of Neurology.

Autor opracowania:


Udostępnij
Polub NutriLife.pl
  Autor publikacji

  ©PAP

©PAP


Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]

Reklama
Reklama

Zobacz także

Cholesterol HDL - nie dla każdego dobry
Cholesterol HDL - nie dla każdego dobry
Apetyt na ekologię i tradycję
Apetyt na ekologię i tradycję
Zalecana długość snu. Nowe wytyczne.
Zalecana długość snu. Nowe wytyczne.
Stężenie i gęstość wybranych roztworów handlowych - Niezbędnik
Stężenie i gęstość wybranych roztworów handlowych - Niezbędnik
Czasopismo:O nas | Redakcja | Dla autorów | Patronat medialny | Kontakt
Serwis: Reklama | Regulamin | Pomoc | Kanały informacyjne (RSS)
Copyright © 2024 NutriLife.pl
  
//www.honcode.ch/HONcode/Seal/HONConduct186547_s1.gif