Sery stanowią jedną z najważniejszych grup przetworów mleczarskich. Do ich produkcji wykorzystuje się prawie połowę ogólnej ilości produkowanego mleka. Na rynku istnieje wiele odmian sera, dlatego też doniesieniu przedstawiono podstawową klasyfikację serów ze względu m.in. na zawartość tłuszczu, wody, twardość. Rodzaj sera determinuje jego właśćiwości odżywcze, które zależą głównie od rodzaju i jakości mleka, a także od sposobu wytwarzania. Ser jako produkt konsupcyjny jest postrzegany bardzo atrakcyjnie przez konsumenta, dlatego też z roku na rok konsupcja i produkcja serów wzrasta.
Serem nazywamy produkt mleczny dojrzewający bądź niedojrzewający, miękki, twardy, półtwardy lub bardzo twardy, który może być powlekany i w którym stosunek białek serwatkowych do kazeiny nie przekracza poziomu charakterystycznego dla mleka (PN- A- 86235). Historia produkcji serów jest bardzo długa i sięga starożytności. Już w tamtych czasach wiele gatunków sera produkowano prawie w całej Europie, gdyż stanowiły bowiem bardzo dobry towar eksportowy [8]. Zapisy Pilniusza Starszego wskazują, iż do Cesarstwa Rzymskiego docierały sery szwajcarskie „Caseus Halveticus” oraz „Caseus Alpinus” [5]. O ... Tekst zawiera 1812 wyrazów. Będziesz go czytać 9 minut i 3 sekundy. Bądż na bieżąco - kup prenumeratę cyfrową Prenumerata to nieograniczony dostęp do:
pełnych tekstów publikacji naukowych (recenzowanych)
merytorycznych i wiarygonych informacji branżowych.
Literatura:
Autor publikacji
Karolina Soszyńska
Autor publikacj nie udostępnił swojej wizytówki.
Z udostępnionymi informacjami, w tym opublikowanymi pracami autora, możesz zapoznać się odwiedzając jego profil - [profil autora]